Uuel aastal on kasulikum keskenduda oma tugevustele, mitte lõputule nõrkuste lihvimisele

Eduelamust kogevad nii persoonibrändingus aga ka laiemalt kõige suurema tõenäosusega inimesed, kes oskavad oma tugevusi ja oskusi maksimaalselt kasutada. Tihti oleme aga iseenda suurimad kriitikud – mõtleme üle, ei andesta endale, oleme umbusklikud, kui keegi meid kiidab. Materdame end asjatult, kuig peaksime õppima hoopis nii enda kui ka teiste vigu analüüsima, endale andeks andma ja edasi minema. Ning keskendume tihti ka uue aasta eesmärkide seadmisel oma nõrkuste ja ebaõnnestumiste arendamisele.

Kasvupotentsiaal ja meisterlikkus peitub seal, kus ka su loomupärased tugevused. Su fookus peaks olema aga suunatud just oma tugevustele, sest just neid arendades saad kiire võimenduse. Näiteks ühe juhtiva konsultatsioonifirma Zenger Folkmani uuring kinnitab, et need, kes keskenduvad nõrkuste arendamisele, saavutavad 12% paremaid tulemusi samas kui need, kes seavad fookuse oma tugevuste lihvimisele, saavutavad kolm korda parema tulemuse. 

Loomulikult võib meil kõigil olla ka selliseid nõrkusi, mis justkui klaaslaena seavad piiri oma maksimaalse potentsiaali saavutamisele. Nende lihvimisele ei tasu liiga palju aega investeerida, kui just pole tegemist selliste kriitiliste nõrkustega, mis takistavad sul midagi olulist tööalaselt saavutada. 

Mul endal oli noorena väga suur esinemishirm. Ülikooli minnes aga mõistsin, et kui soovin oma potentsiaali tulevikus maksimaalselt kasutada, pean selle nõrkuse ja hirmuga tegelema. Mina valisin sel hetkel veidi radikaalse sammu. Otsustas oma hirmust ülesaamiseks ülikooliajal teha nii palju ettekandeid ja esinemisi auditooriumi ees, kui vaid suutsin. See oli hirmus ja aeganõudev, ent see töötas. Sain tänu pidevale mugavustsooni ületamisele oma hirmust üle ja täna on mul loomulikult selle üle väga hea meel, sest tegelen väga suures mahus just koolitustega, mida mul muidu poleks võimalik teha. See on hea näide kuidas ühe radikaalse hirmu ületamine saab tuua su ellu väga palju uusi võimalusi, milleta sa hiljem enam oma elu ettegi ei kujuta.

Eesmärkide seadmisel võivad lisaks tekkida aga ka erinevad hirmud võimalike eksimist ees. Siin tuleb leppida sellega, et me kõik teeme vigu ja selles ei ole midagi erilist ega imelikku. Oluline on see, kuidas me oma vigadega toime tuleme ja mida me neist õpime. Ebaõnnestumine on osa edukaks saamise protsessist. Inimesed, kes väldivad ebaõnnestumist, väldivad ka edukaks saamist. Kui sa kardad ebaõnnestumisi, siis võidki jääda keskpäraseks, sest tänapäeva kiiresti muutuvas maailmas on aina suurem roll õppimisel läbi tegevuse ehk learning by doing.

Jätkuvast õppimisest ja arengust pole meil kellelgi pääsu. Eelkõige kehtib see aga nende kohta, kes soovivad olla mingil teemal eksperdid ja hinnatud tegijad. See on otseselt seotud ka persoonibrändinguga. Mida rohkem sa oma valdkonnast tead ja erinevaid oskusi omandad, seda väärtuslikumaks muutud nii oma organisatsioonis kui ka laiemalt. Estonian Business Schooli kantsler ja juhatuse liige Mart Habakuk on välja hõiganud mõtte, et 200-400 tundi ümber- ja juurdeõppimist aastas tagab meile karjääriredelil paigalseisu. Kui on soov millekski enamaks, tuleb end oluliselt rohkem täiendada. 

Mõned soovitused uue aasta tugevustel keskenduvate eesmärkide seadmisel:

  • Tee selgeks ja analüüsi kõike seda, mida sa oskad tõeliselt hästi ja paremini teha kui teised. Need võivad olla asjad või tegevused, mis sulle meeldivad ja milles sa oled osav. Aga need võivad olla ka sinu iseloomuomadused või hoopis kogemused.

  • Vii läbi väike küsitlus ja pane ka kirja see, mida teised sinu juures tööalaselt või ka muidu enim hindavad. Võib juhtuda, et leiad sealt omadusi, mis tunduvad su enda jaoks juba nii tavapärased, et sa neid enam oma tugevustena näha ei oskagi.
  • Mõtle, millised oleksid need tegevused, mis aitaksid sul kõige olulisemaid tugevusi arendada. Pane kirja esimesed sammud, mida võiksid kohe täna ette võtta.

  • Pane kirja, mis on veel puudu, et oleksid oma valdkonna tunnustatud ekspert ja lisa sinna nimekirja neid teemasid, milles võiksid end veel täiendada.

  • Analüüsi, millised on need tegevused, mida sa tõeliselt naudid piisavalt, mis sind motiveerivad ja mis aitavad sul saavutada vähemalt vahepeal n-ö flow-kogemusi. Need on hetked, mil tunned, et oled 100% keskendunud ja töö lendab kui iseenesest.

  • Vaatle kindlasti ka teisi valdkonna eksperte. Mõtle, mida nad teevad hästi ja halvasti ja mida saaksid sina teha paremini. Ära otsi neid ainult Eestist, vaid vaata ringi ka mujal maailmas.

  • Mõtle, kas ka sul on mõni kriitiline arendamist vajav nõrkust, mis takistab su arengut olulisel määral. 

  • Küsi endalt, kas su on sõprade, tuttavate või kolleegide hulgas neid, kes sind su olulisemate tugevuste arendamisel aidata saaksid. 

Kokkuvõtteks võib öelda, et oma nõrkuste lihvimisele keskendumisega saame erakordselt tugeva tööga parimal juhul … keskpäraseks. Aga eesmärk on ju saada suurepäraseks! Selleks, et eristuda, silma hakata ja meelde jääda nii nagu ka persoonibrändingus on vaja, tuleb väga hästi teada oma tugevusi ja neid rõhutada. Lisaks pakub keskendumine oma uue aasta eesmärke paika pannes just oma tugevuste arendamisele lisaks tulemuslikuusele ka kordades rohkem rõõmu ja rahulolu. Kui suudad leida võimaluse, et see energia töösse või ka inimestesse su ümber suunata, koged ka ise täiesti teistsugust energia juurdevoolu ja töörõõmu.