Karjäärimuutus ja persoonibränd – kuidas leida uus suund ja eristuda?
Elus tuleb ette hetki, mil tunnete, et praegune karjäär ei paku enam seda energiat ja rahulolu, mida sooviksite. Kuidas aga teha julge otsus ja astuda täiesti uude valdkonda? Kas uus algus tähendab alati nullist alustamist või saab varasemaid kogemusi kasutada uuel moel?
Kinnisvaramaakler Lii Salusaar jagab oma kogemust sellest, kuidas ta tegi suure karjääripöörde turismiturundusest premium-kinnisvara valdkonda 40-aastaselt. Tema teekond on hea näide sellest, kuidas persoonibränd aitab end uuel erialal kehtestada ning miks eneseusaldus ja sisetunde kuulamine on kõige olulisemad tegurid karjäärimuutuse õnnestumiseks.
Kuidas jõuda karjäärimuutuseni?
Sageli tekivad suured muutused ootamatult, isegi olukordades, kus esialgu võib tunduda, et valikud on piiratud. Lii jaoks oli pöördepunktiks 2020. aasta kevad, mil turismisektor seisis silmitsi keeruliste väljakutsetega. See sundis teda korraks kõrvale astuma ja mõtlema, mida ta tegelikult oma eluga teha soovib.
„Kinnisvara on mind alati paelunud, kuid varem tundus see kauge ja kättesaamatu. Ühel hetkel küsisin endalt: miks mitte? Ja sealt see algas,“ meenutab Lii.
Karjäärimuutuse otsust ei pruugi olla lihtne teha. Sageli kaasneb sellega hirm tundmatu ees ning kahtlused, kas uus valdkond üldse sobib. Just sel hetkel on oluline endalt küsida:
- Mis on kõige hullem, mis võib juhtuda?
- Millised oskused ja kogemused mul juba olemas on?
- Kuidas saan oma tugevusi uues valdkonnas kasutada?
Kui nendele küsimustele vastates tundub, et suudate ka halvima stsenaariumiga hakkama saada, võib see olla märk, et olete valmis muutusteks.
Persoonibränd kui karjäärimuutuse tööriist
Kui alustate uues valdkonnas, võib tunduda, et olete „rongi viimase vaguni küljes rippumas“, samal ajal kui kõik teised juba teavad ja valdavad kõike. Siin tulebki mängu persoonibränd – see, kuidas end positsioneerite, milliseid lugusid jagate ja milliseid väärtusi oma tegemistes esile tõstate.
Lii jaoks oli oluline leida tasakaal: kuidas olla kinnisvaramaailmas nähtav, kuid samas jääda endale truuks.
„Alguses oli keeruline, sest ma ei teadnud, kui palju ja mida jagada. Aja jooksul leidsin endale sobiva viisi – keskendun kvaliteetsele sisule, esteetiliselt nauditavatele objektidele ning hoidun liigsest enesereklaamist,“ räägib ta.
Kui teete karjäärimuutust, on oluline mõelda:
- Mis on minu eristuv väärtus? Kas see on varasem kogemus, oskus suhelda, turundusoskus või põhjalikkus?
- Milline sisu ja lähenemine on mulle loomulik? Kas tahan jagada oma teekonda sotsiaalmeedias, osaleda valdkonna üritustel või ehitada oma ekspertstaatus blogi ja artiklite kaudu?
- Kes on minu sihtrühm ja kuidas neid kõnetada?
Hirmude ületamine ja esimesed sammud uues valdkonnas
Üks levinumaid takistusi karjäärimuutuse teel on hirm. Lii meenutab, kuidas tal tekkis esimestel nädalatel tunne, et kinnisvaramaailm on juba täis ja uut tulijat pole sinna vaja.
„Mulle tundus, et igal eestlasel on oma „ihumaakler“ ja ma ei mahu sinna enam kuidagi. Kuid siis otsustasin, et ei võrdle end teistega, vaid keskendun sellele, mida mina saan pakkuda,“ räägib ta.
Hirmu ületamiseks võib aidata:
- Toetav kogukond ja mentorid – otsige oma valdkonnas inimesi, kellelt õppida ja kes toetavad.
- Väikeste sammudega alustamine – suur muutus tundub hirmutav, kui mõelda kogu teekonnale korraga. Kui aga võtta päev korraga ja keskenduda järgmisele sammule, muutub see lihtsamaks.
- Mõtteviisi muutus – perfektsionism on üks suurimaid takistusi. Kui ootate ideaalset hetke või täiuslikku valmisolekut, ei pruugi te kunagi alustada.
Kas vanus on takistus?
Paljud inimesed lükkavad karjäärimuutust edasi, sest arvavad, et on „liiga vanad“. Lii alustas kinnisvaramaailmas 46-aastaselt ja kinnitab, et vanus pole takistus, vaid hoopis eelis.
„Mul on aastatepikkune kogemus müügi ja turunduse valdkonnas, mul on võrgustik ja oskus inimestega suhelda. Need on kõik oskused, mida saan uues rollis edukalt rakendada,“ selgitab ta.
Tegelikult võib vanemal karjääri alustajal olla mitu eelist:
- Elukogemus ja küpsus – inimesed usaldavad rohkem neid, kellel on elukogemus.
- Tugev võrgustik – varasemad kontaktid ja kogemused aitavad uues valdkonnas kiiremini jalgu alla saada.
- Võime õppida ja kohaneda – uute oskuste omandamine ei sõltu vanusest, vaid suhtumisest.
Kuidas saada nähtavaks uues valdkonnas?
Kui olete juba esimese sammu teinud ja uues valdkonnas alustanud, tuleb tegeleda ka nähtavusega. Lii jagab oma põhimõtteid, mis on aidanud tal kinnisvaramaailmas silma paista:
- Fookuse leidmine – Lii otsustas spetsialiseeruda premium-kinnisvarale, sest see oli tema huvivaldkond ja pakkus suurimat rahuldust. Spetsialiseerumine aitab leida õige sihtrühma ja tekitada usaldust.
- Sisuloome ja turundus – aktiivne tegutsemine sotsiaalmeedias, blogides ja valdkonnaüritustel aitab end kehtestada.
- Inimestevahelised suhted ja usaldus – parim tööandja bränd ja persoonibränd tekivad läbi soovituste. Kui kliendid usaldavad teid, räägivad nad teist ka teistele.
Kokkuvõtteks – kas oled valmis muutuseks?
Karjäärimuutus ei ole lihtne otsus, kuid õigesti lähenedes võib see avada täiesti uue ja põneva maailma. Kui olete mõelnud, kas võtta uus suund, siis:
- Analüüsige oma tugevusi ja huvisid – mis paneb teie silmad särama?
- Võrrelge oma oskusi uue valdkonna nõudmistega – kuidas saate oma kogemust uues rollis kasutada?
- Astuge esimene samm ja usaldage protsessi – enamik hirme on alusetud ja nende ületamine viib edasi.
Kui karjäärimuutuse teema Sulle huvi pakub, oled lahkelt oodatud kuulama ka meie “Persoonibrändingu õpiampsude” podcasti episoodi Lii Salusaarega: spoti.fi/42IZugI. See vestlus pakub mõtteainet kõigile, kes on mõelnud selle sammu ette võtte või ka neile, kes alles kaaluvad seda võimalust.